top of page

 

Operacja pn. Organizacja wydarzenia pn. Dożynki śledziowe mająca na celu stworzenie i rozwój produktów

wykorzystujących zasoby lokalne współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej

w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”

Poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego

przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Opis operacji: Operacja polega na organizacji 4 wydarzeń pn. Dożynki śledziowe (w tym cykl warsztatów i wydarzenie plenerowe) w gminie Sztutowo w marcu i kwietniu 2024 roku przyczyniających się do stworzenia nowego produktu lokalnego na obszarze LSR. 
Celem operacji jest stworzenie i rozwój produktów wykorzystujących zasoby lokalne poprzez organizację wydarzenia pn. Dożynki śledziowe.

Operacja będzie obejmować:
1. Cykl 3 warsztatów kulinarnych zorganizowanych w świetlicach wiejskich w Sztutowie, Kątach Rybackich oraz Grochowie Trzecim 
2. Wydarzenie plenerowe – Dożynki śledziowe w porcie rybackim w Kątach Rybackich.

Motywem przewodnim wydarzenia będą śledzie jako produkt lokalny.
Program wydarzenia:
- pokazy kulinarne,
- degustacja potraw ze śledzi,
- pokazy rzemiosła rybackiego (wiązanie lin, tworzenie sieci itp.),
- animacje i warsztaty dla dzieci,
- gry rodzinne,
- dmuchańce – skakańce,
- koncerty lokalnych wykonawców i zespołów,
- koncert gwiazdy,

WARTOŚĆ OPERACJI: 50 000,00 zł

DOFINANSOWANIE: 42 500,00 zł

Fundacja Strefa Mocy zaprasza na warsztaty kulinarne ze śledziem w roli głównej!

Znany w Polsce od wieków, był podstawą diety w okresach postu, a poza tym smaczną i popularną przekąską. Jeszcze przed II wojną światową w restauracjach podawano go przed obiadem na pobudzenie apetytu.

Ze śledzia przyrządzano proste, ale wykwintne potrawy, a wszystko opierało się na jego świetnej jakości. Popularność śledzia - taniej, ale bardzo zdrowej ryby - po wojnie nie zmalała, jednak dziś trudniej o dobry jakościowo produkt. Ale nie na Mierzei Wiślanej! U nas dobrego śledzia mamy pod dostatkiem, szczególnie wczesną wiosną, kiedy Rybacy poławiają go na Zalewie Wiślanym.

Warsztaty kulinarne zostaną zorganizowane w świetlicach wiejskich w Gminie Sztutowo i  będą poświęcone tworzeniu potraw, których tematem przewodnim są właśnie śledzie oraz lokalne produkty.

Warsztaty są otwarte i bezpłatne dla wszystkich dorosłych mieszkańców Mierzei Wiślanej.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy telefoniczne pod nr 785 400 302.

Zobacz także: Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach

bnmk.png
1.png

Dożynki śledziowe w porcie w Katach Rybackich już 13 kwietnia.

Zalew Wiślany jest najważniejszym akwenem rozrodczym śledzia w wodach polskiego wybrzeża. Największe ławice koncentrują się w jego wschodniej części po wpłynięciu z Cieśniny Pilawskiej. Śledzie pojawiają się masowo w Zalewie na początku wiosny, po ustąpieniu lodu. Rozród ryb odbywa się od marca do maja, z największą intensywnością w okolicach kwietnia. Ławice pojawiają się, gdy woda ma temperaturę około 6–8°C. Po złożeniu ikry opuszczają Zalew i wracają do Bałtyku. Krótki okres tarła sprawia, że połowy śledzia są bardzo intensywne. Rybacy nazywają je „śledziowymi żniwami”.

I w nawiązaniu do tej nazwy zorganizowane zostaną dożynki śledziowe czyli uroczyste wydarzenie następujące tradycyjnie po zakończeniu żniw. Będzie to okazja do poznania tradycji rybackich, lokalnego rzemiosła, potraw ze śledzi z wykorzystaniem naturalnych produktów regionalnych oraz zabawy.

Zapraszamy do obejrzenia pokazów kulinarnych i degustacji potraw ze śledzi. Impreza to także okazja do poznania dawnych tradycji poprzez uczestnictwo w pokazach rzemiosła rybaków. Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji w strefie animacji i warsztatów. A na koniec zaplanowany jest koncert szant w rokowym wydaniu.

Serdecznie zapraszamy!

bottom of page